Bitcoin może ewoluować w kierunku globalnego rynku, mówi szef największej na świecie firmy zarządzającej aktywami

Rok 2020 minie jako rok, w którym zmieniły się potężne narracje Bitcoinów, zwłaszcza wśród tradycyjnych finansistów i klientów instytucjonalnych, którzy od dawna mają zastrzeżenia do kryptokur walut. Tacy jak Paul Tudor Jones i Michael Saylor z MicroStrategy są dwoma z wielu, którzy stali się zagorzałymi zwolennikami Bitcoinów. Teraz okazuje się, że Bitcoin ma kolejnego fana.

Szef BlackRock, największego na świecie menedżera aktywów, który nadzoruje aktywa o wartości około 7,43 bln dolarów, wydał nieco pozytywne uwagi na temat wiodącej na rynku kryptokursy.

Larry Fink, dyrektor generalny BlackRock, stwierdził, że Bitcoin jak dotąd „przykuł uwagę i wyobraźnię wielu ludzi“, chociaż rynek Bitcoinów jest nadal dość mały w porównaniu z innymi rynkami, jak wynika z raportu CNBC z 1 grudnia.

Przemawiając podczas rozmowy z Markiem Carneyem, byłym szefem Bank of England w Council on Foreign Relations (CFR), Fink zauważył, że rozwijający się rynek bitcoinów ma potencjał, aby ewoluować w kierunku rynku globalnego.

„Bitcoin przykuł uwagę i wyobraźnię wielu ludzi. Wciąż niesprawdzony, dość mały rynek w porównaniu z innymi rynkami. Widzisz te wielkie ruchy każdego dnia… to cienki rynek. Czy może on ewoluować w globalny rynek? Prawdopodobnie.“

„Bitcoin Poses A Threat to the US Dollar

Fink mówił również o wpływie waluty cyfrowej na status dolara amerykańskiego jako najważniejszej waluty rezerwowej na świecie. Dyrektor generalny stwierdził, że Bitcoin powoli zmniejsza znaczenie dolara dla osób prywatnych, firm i instytucji finansowych posiadających go na całym świecie. „Czy to [Bitcoin] zmienia zapotrzebowanie na dolara jako walutę rezerwową?“ zapytał retorycznie.

Mimo że Standard and Poor’s 500 i złoto osiągnęły w tym roku nowy rekord, Bitcoin znacznie przewyższył w tym roku wszystkie aktywa inwestycyjne. Komentarze Finka pojawiają się wkrótce po tym, jak Bitcoin pobił rekord wszechczasów, a następnie zdecydowanie odrzucił blisko 20.000 dolarów.

Prezes BlackRock, wcześniej odrzucony Bitcoin

Ostatnie wypowiedzi Larry’ego Finka na temat Bitcoin’a stanowią całkowity zwrot w jego postawie. W wywiadzie dla CNBC w październiku 2017 roku, lambował bitcoin opisując go jako „indeks prania brudnych pieniędzy“. Powiedział wtedy: „Bitcoin tylko pokazuje, jak duże jest zapotrzebowanie na pranie pieniędzy na świecie. To wszystko, czym jest.“

Pod koniec 2018 roku Fink twierdził, że Bitcoin nie jest legalnym aktywem i jego firma nie uruchomi funduszu giełdowego na kryptońskie aktywa, dopóki klasa aktywów nie dojrzeje trochę.

Szybko do roku 2020, a prezes Wall Street śpiewa inną melodię. Komentarze Finka przychodzą zaraz po tym, jak CIO BlackRocka z Global Fixed Income Rick Rieder stwierdził, że bitcoin „zajmie miejsce złota w dużej mierze [ponieważ] jest o wiele bardziej funkcjonalny niż przekazywanie sztabki złota wokół“.

Tymczasem BlackRock pośrednio posiada Bitcoin poprzez swój udział w MicroStrategy, firmie z Wirginii, która niedawno nabyła Bitcoin o wartości 425 milionów dolarów.